3.World Championships - Munich, FRG - May 4-15 1982

48kg

Preliminaries

Masyohi Segawa

JPN

Chih Tang Chang

TPE

RSC 1

Preliminaries

Laureano Ramirez

DOM

Hipolito Ramos

CUB

3:2

Preliminaries

Mario Lesperance

USA

Oludele Adewunmi

NGA

RSC 1

Preliminaries

Zbigniew Ciota

POL

Marcelino Bolivar

VEN

4:1

Preliminaries

Go Yong Hwan

PRK

Shamil Sabirov

URS

3:2

Preliminaries

Ismail Mustafov

BUL

Agapito Gomez

ESP

5:0

Preliminaries

Efren Tabanas

PHI

Moshe Sukwager

ISR

5:0

Preliminaries

Yong Mo Heo

KOR

Sandu Petrescu

ROM

5:0

Preliminaries

Ibrahim Bilali

KEN

Juan Molina

PUR

5:0

Preliminaries

Dietmar Geilich

GDR

Andras Rozsa

HUN

5:0

Preliminaries

Masyohi Segawa

JPN

Ali Ben Jeddou

TUN

RSC 2

Preliminaries

Laureano Ramirez

DOM

Mario Lesperance

USA

5:0

Preliminaries

Go Yong Hwan

PRK

Zbigniew Ciota

POL

5:0

Quarter-Final

Ismail Mustafov

BUL

Efren Tabanas

PHI

5:0

Quarter-Final

Yong Mo Heo

KOR

Ibrahim Bilali

KEN

4:1

Quarter-Final

Dietmar Geilich

GDR

Masyohi Segawa

JPN

4:1

Quarter-Final

Go Yong Hwan

PRK

Laureano Ramirez

DOM

4:1

Semifinal

Ismail Mustafov

BUL

Yong Mo Heo

KOR

4:1

Semifinal

Go Yong Hwan

PRK

Dietmar Geilich

GDR

4:1

Final

Ismail Mustafov

BUL

Go Yong Hwan

PRK

4:1

51kg

Preliminaries

Joe Orewa

NGA

Oscar Yona

ISR

RSC 2

Preliminaries

Antti Juntumaa

FIN

Mustafa Meziani

MAR

DQ 3

Preliminaries

Jesus Poll

VEN

Lutuma Dibateza

ZAI

5:0

Preliminaries

Dietmar Stadtmueller

FRG

Mitsuhiro Mori

JPN

RSC 3

Preliminaries

Byon Song Ho

PRK

Dulio Gomez

ESP

5:0

Preliminaries

Damiano Lauretta

ITA

Chiang Teng Chen

TPE

KO 1

Preliminaries

Constantin Titoiu

ROM

Per Carlenius

NOR

5:0

Preliminaries

Omar Santiesteban

CUB

Petar Lesov

BUL

RSCH 3

Preliminaries

Kwon O Chae

KOR

Francisco Alvarez

DOM

RSC 3

Preliminaries

Wolfgang Prosch

GDR

David Reyes

PUR

5:0

Preliminaries

Michael Collins

USA

Juan Polo

COL

5:0

Preliminaries

Ljubisa Simic

YUG

Mustapha Kouchane

ALG

5:0

Preliminaries

Yuriy Alexandrov

URS

Nyama Narantuja

MGL

KO 2

Preliminaries

Joe Orewa

NGA

Bogdan Maczuga

POL

5:0

Preliminaries

Jesus Poll

VEN

Antti Juntumaa

FIN

4:1

Preliminaries

Dietmar Stadtmueller

FRG

Byon Song Ho

PRK

RSCI 1

Preliminaries

Constantin Titoiu

ROM

Damiano Lauretta

ITA

4:1

Preliminaries

Omar Santiesteban

CUB

Kwon O Chae

KOR

4:1

Preliminaries

Michael Collins

USA

Wolfgang Prosch

GDR

5:0

Quarter-Final

Yuriy Alexandrov

URS

Ljubisa Simic

YUG

5:0

Quarter-Final

Jesus Poll

VEN

Joe Orewa

NGA

3:2

Quarter-Final

Constantin Titoiu

ROM

Dietmar Stadtmueller

FRG

5:0

Quarter-Final

Michael Collins

USA

Omar Santiesteban

CUB

3:2

Semifinal

Yuriy Alexandrov

URS

Jesus Poll

VEN

5:0

Semifinal

Michael Collins

USA

Constantin Titoiu

ROM

4:1

Final

Yuriy Alexandrov

URS

Michael Collins

USA

4:1

54kg

Preliminaries

Dumitru Cipere

ROM

Miloud Kaddour

FRA

4:1

Preliminaries

Manuel Vilchez

VEN

Pavel Madura

CZE

4:1

Preliminaries

Viktor Miroshnichenko

URS

Suk Chang Chin

KOR

5:0

Preliminaries

Burhan Koc

TUR

Mohamed Tizi

MAR

4:1

Preliminaries

Dale Walters

CAN

Sławomir Zapart

POL

3:2

Preliminaries

Robinson Pitalua

COL

Sandor Farkas

HUN

3:2

Preliminaries

Klaus-Dieter Kirchstein

GDR

Rafael Cardenas

CUB

4:1

Preliminaries

Floyd Favors

USA

Roma Davidov

ISR

5:0

Preliminaries

Jo Rion Sik

PRK

Markku Sarrasto

FIN

4:1

Preliminaries

Dimitar Slavchev

BUL

Musete Bingunia

ZAI

3:2

Preliminaries

Sami Buzoli

YUG

Stefan Gertel

FRG

4:1

Preliminaries

Dumitru Cipere

ROM

Hiroaki Takami

JPN

5:0

Preliminaries

Viktor Miroshnichenko

URS

Manuel Vilchez

VEN

3:2

Preliminaries

Burhan Koc

TUR

Dale Walters

CAN

KO 1

Preliminaries

Klaus-Dieter Kirchstein

GDR

Robinson Pitalua

COL

KO 2

Quarter-Final

Floyd Favors

USA

Jo Rion Sik

PRK

3:2

Quarter-Final

Sami Buzoli

YUG

Dimitar Slavchev

BUL

3:2

Quarter-Final

Viktor Miroshnichenko

URS

Dumitru Cipere

ROM

5:0

Quarter-Final

Klaus-Dieter Kirchstein

GDR

Burhan Koc

TUR

5:0

Semifinal

Floyd Favors

USA

Sami Buzoli

YUG

3:2

Semifinal

Viktor Miroshnichenko

URS

Klaus-Dieter Kirchstein

GDR

5:0

Final

Floyd Favors

USA

Viktor Miroshnichenko

URS

3:2

57kg

Preliminaries

Ion Stan

ROM

Raul Trapero

ESP

3:2

Preliminaries

Rawsalyn Otgonbayar

MGL

Metodi Metov

BUL

4:1

Preliminaries

Peter Suckrow

FRG

Dragan Konovalov

YUG

4:1

Preliminaries

Richard Nowakowski

GDR

Saber Sarag

EGY

5:0

Preliminaries

Faksin Suemer

TUR

Giuseppe Ferracutti

ITA

4:1

Preliminaries

Miroslav Sandor

CZE

Rodney Harberger

AUS

4:1

Preliminaries

Wilfredo Sanchez

VEN

Rafael Zuniga

COL

3:2

Preliminaries

Adolfo Horta

CUB

Peter Konyegwachie

NGA

5:0

Preliminaries

Stefan Sjoestrand

SWE

Vaghn Truelsen

DEN

5:0

Preliminaries

Leopoldo Cantancio

PHI

Shloma Niazov

ISR

5:0

Preliminaries

Park Ki Chui

KOR

Istvan Turu

HUN

3:2

Preliminaries

Serik Nurkazov

URS

Sammy Fuentes

PUR

4:1

Preliminaries

Bernard Gray

USA

Pedro Nolasco

DOM

4:1

Preliminaries

Ion Stan

ROM

Kafuti Nyangina

ZAI

4:1

Preliminaries

Rawsalyn Otgonbayar

MGL

Peter Suckrow

FRG

KO 1

Preliminaries

Richard Nowakowski

GDR

Faksin Suemer

TUR

5:0

Preliminaries

Miroslav Sandor

CZE

Wilfredo Sanchez

VEN

4:1

Preliminaries

Adolfo Horta

CUB

Stefan Sjoestrand

SWE

KO 1

Preliminaries

Park Ki Chui

KOR

Leopoldo Cantancio

PHI

5:0

Quarter-Final

Bernard Gray

USA

Serik Nurkazov

URS

RSCI 3

Quarter-Final

Rawsalyn Otgonbayar

MGL

Ion Stan

ROM

3:2

Quarter-Final

Richard Nowakowski

GDR

Miroslav Sandor

CZE

RSCI 2

Quarter-Final

Adolfo Horta

CUB

Park Ki Chui

KOR

RSCH 2

Semifinal

Rawsalyn Otgonbayar

MGL

Bernard Gray

USA

5:0

Semifinal

Adolfo Horta

CUB

Richard Nowakowski

GDR

4:1

Final

Adolfo Horta

CUB

Rawsalyn Otgonbayar

MGL

5:0

60kg

Preliminaries

Siegfried Mehnert

GDR

Antonio Vivarelli

FRA

5:0

Preliminaries

Milivoj Labudovic

YUG

Robert Gonczi

HUN

4:1

Preliminaries

Werner Schaefer

FRG

German Diaz

PUR

3:2

Preliminaries

Lubomir Stoyanov

BUL

Javid Aslam

NOR

4:1

Preliminaries

Pernell Whitaker

USA

Ismaldi Pineda

COL

5:0

Preliminaries

Christopher Ossai

NGA

Gregory Gayle

CAN

RSC 3

Preliminaries

Hussein Khalili

KEN

Sergey Michnik

URS

3:2

Preliminaries

Tibor Puha

CZE

Nayinanga Mbima

ZAI

5:0

Preliminaries

Angel Herrera

CUB

Juhito Arai

JPN

5:0

Preliminaries

Kosem Barake

ISR

Hyun Joo Lee

KOR

3:2

Preliminaries

Tuncas Sipahi

TUR

Argenis Farias

VEN

5:0

Preliminaries

Lofti Belkhir

TUN

Galsandorj Batbileg

MGL

5:0

Preliminaries

Jose Hernando

ESP

Abdellalit Chanboune

MAR

5:0

Preliminaries

Carlo Russollilo

ITA

Tauno Lothander

SWE

5:0

Preliminaries

Kazimierz Adach

POL

Herbert Brunnauer

AUT

RSCH 3

Preliminaries

Viorel Ioana

ROM

Yong Fu Ou

TPE

RSC 3

Preliminaries

Milivoj Labudovic

YUG

Siegfried Mehnert

GDR

4:1

Preliminaries

Werner Schaefer

FRG

Lubomir Stoyanov

BUL

4:1

Preliminaries

Pernell Whitaker

USA

Christopher Ossai

NGA

3:2

Preliminaries

Hussein Khalili

KEN

Tibor Puha

CZE

4:1

Preliminaries

Angel Herrera

CUB

Kosem Barake

ISR

KO 2

Preliminaries

Lofti Belkhir

TUN

Tuncas Sipahi

TUR

5:0

Preliminaries

Carlo Russollilo

ITA

Jose Hernando

ESP

5:0

Preliminaries

Viorel Ioana

ROM

Kazimierz Adach

POL

5:0

Quarter-Final

Milivoj Labudovic

YUG

Werner Schaefer

FRG

3:2

Quarter-Final

Pernell Whitaker

USA

Hussein Khalili

KEN

5:0

Quarter-Final

Angel Herrera

CUB

Lofti Belkhir

TUN

RSC 1

Quarter-Final

Viorel Ioana

ROM

Carlo Russollilo

ITA

KO 3

Semifinal

Pernell Whitaker

USA

Milivoj Labudovic

YUG

5:0

Semifinal

Angel Herrera

CUB

Viorel Ioana

ROM

4:1

Final

Angel Herrera

CUB

Pernell Whitaker

USA

3:2

63,5kg

Preliminaries

Ali Cukur

TUR

Roman Misiewicz

POL

3:2

Preliminaries

Mboma Kimbu

ZAI

Istvan Magyar

HUN

5:0

Preliminaries

Mircea Fulger

ROM

Masahiro Tanabu

JPN

5:0

Preliminaries

Maurizio Ronzoni

ITA

Charles Nwokolo

NGA

5:0

Preliminaries

Henry Hughes

USA

Son Song Han

PRK

3:2

Preliminaries

Carlos Garcia

CUB

Vasiliy Shishov

URS

RSC 3

Preliminaries

Michael Kopzog

FRG

Nikolay Ganev

BUL

4:1

Preliminaries

Joni Nyman

FIN

Nergui Enchbat

MGL

5:0

Preliminaries

Mirko Puzovic

YUG

Luis Garcia

VEN

3:2

Preliminaries

Diertmar Schwarz

GDR

Jeff Decker

ENG

5:0

Preliminaries

Jaroslav Polak

CZE

Luis Rodriguez

PUR

3:2

Preliminaries

Shadrah Odhiambo

SWE

Rafael Fernandez

ESP

RSCI 1

Preliminaries

Dong Kil Kim

KOR

Mohsen Belkhir

TUN

KO 1

Preliminaries

Mircea Fulger

ROM

Mboma Kimbu

ZAI

4:1

Preliminaries

Carlos Garcia

CUB

Henry Hughes

USA

WO.

Preliminaries

Joni Nyman

FIN

Michael Kopzog

FRG

KO 1

Preliminaries

Mirko Puzovic

YUG

Diertmar Schwarz

GDR

4:1

Quarter-Final

Shadrah Odhiambo

SWE

Jaroslav Polak

CZE

5:0

Quarter-Final

Dong Kil Kim

KOR

Ali Cukur

TUR

4:1

Quarter-Final

Carlos Garcia

CUB

Mircea Fulger

ROM

5:0

Quarter-Final

Mirko Puzovic

YUG

Joni Nyman

FIN

4:1

Semifinal

Dong Kil Kim

KOR

Shadrah Odhiambo

SWE

4:1

Semifinal

Carlos Garcia

CUB

Mirko Puzovic

YUG

5:0

Final

Carlos Garcia

CUB

Dong Kil Kim

KOR

5:0

67kg

Preliminaries

Natale Scapellato

ITA

Ken Bettie

IRL

4:1

Preliminaries

Ramis Jasharov

BUL

Kamel Abboud

ALG

4:1

Preliminaries

Khemais Refai

TUN

Tony Williams

AUS

KO 3

Preliminaries

Kristen Reagan

NOR

Yong B Chung

KOR

5:0

Preliminaries

Roland Omoruyi

NGA

Konrad Koenig

AUT

5:0

Preliminaries

Tsiamala Kalenga

ZAI

Jovan Crnokrak

YUG

5:0

Preliminaries

Czesław Kapałka

POL

Heinz Buttiger

SUI

5:0

Preliminaries

Manfred Zielonka

FRG

Miguel Narvarez

PUR

5:0

Preliminaries

Koman Kanyoike

KEN

Karl-Heinz Krueger

GDR

4:1

Preliminaries

Mark Breland

USA

Vesa Koskela

SWE

AB 2

Preliminaries

Mihai Ciubotaru

ROM

Koji Iwasaki

JPN

RSC 1

Preliminaries

Jeno Danyi

HUN

Lasse Friman

FIN

4:1

Preliminaries

Gilbert Hallie

HOL

Antonio Guerra

VEN

3:2

Preliminaries

Serik Konakbayev

URS

Jose Luis Hernandez

CUB

4:1

Preliminaries

Ganem Mahrum

ISR

Natale Scapellato

ITA

RSC 2

Preliminaries

Khemais Refai

TUN

Ramis Jasharov

BUL

4:1

Preliminaries

Roland Omoruyi

NGA

Kristen Reagan

NOR

WO.

Preliminaries

Czesław Kapałka

POL

Tsiamala Kalenga

ZAI

3:2

Preliminaries

Manfred Zielonka

FRG

Koman Kanyoike

KEN

3:2

Preliminaries

Mark Breland

USA

Mihai Ciubotaru

ROM

KO 1

Preliminaries

Jeno Danyi

HUN

Gilbert Hallie

HOL

5:0

Quarter-Final

Serik Konakbayev

URS

Ganem Mahrum

ISR

5:0

Quarter-Final

Roland Omoruyi

NGA

Khemais Refai

TUN

3:2

Quarter-Final

Manfred Zielonka

FRG

Czesław Kapałka

POL

4:1

Quarter-Final

Mark Breland

USA

Jeno Danyi

HUN

5:0

Semifinal

Serik Konakbayev

URS

Roland Omoruyi

NGA

5:0

Semifinal

Mark Breland

USA

Manfred Zielonka

FRG

5:0

Final

Mark Breland

USA

Serik Konakbayev

URS

5:0

71kg

Preliminaries

Sandor Hranek

HUN

Jeremiah Okorodou

NGA

5:0

Preliminaries

Detlef Kaestner

GDR

Jorge Amparo

DOM

4:1

Preliminaries

Armando Martinez

CUB

Srba Stankovic

YUG

5:0

Preliminaries

Efisio Galici

ITA

Chicu Chioveanu

ROM

4:1

Preliminaries

Mikhail Takov

BUL

Patrick Magnetto

FRA

5:0

Preliminaries

Cameron Lightow

ENG

Jan Lefeber

HOL

5:0

Preliminaries

Manuel Murillo

COL

Topi Mikkola

FIN

AB 3

Preliminaries

Kalongo Bolemi

ZAI

Daniel Urdanetta

VEN

RSCI 3

Preliminaries

Alexandr Koshkin

URS

Finn Fahnoe

DEN

RSC 1

Preliminaries

Tom Corr

IRL

Dennis Milton

USA

3:2

Preliminaries

Mirosław KuŸma

POL

Ernst Koller

SUI

RSC 1

Preliminaries

Sandor Hranek

HUN

Ralf Malorny

FRG

KO 3

Preliminaries

Armando Martinez

CUB

Detlef Kaestner

GDR

5:0

Preliminaries

Mikhail Takov

BUL

Efisio Galici

ITA

DQ 2

Preliminaries

Manuel Murillo

COL

Cameron Lightow

ENG

RSC 1

Quarter-Final

Alexandr Koshkin

URS

Kalongo Bolemi

ZAI

5:0

Quarter-Final

Tom Corr

IRL

Mirosław KuŸma

POL

3:2

Quarter-Final

Armando Martinez

CUB

Sandor Hranek

HUN

5:0

Quarter-Final

Mikhail Takov

BUL

Manuel Murillo

COL

5:0

Semifinal

Alexandr Koshkin

URS

Tom Corr

IRL

5:0

Semifinal

Armando Martinez

CUB

Mikhail Takov

BUL

WO.

Final

Alexandr Koshkin

URS

Armando Martinez

CUB

3:2

75kg

Preliminaries

Douglas Sam

AUS

Peter Wolrab

SUI

AB 3

Preliminaries

Bernardo Comas

CUB

Valentin Silaghi

ROM

4:1

Preliminaries

Selami Karakelle

TUR

Jesus Cabeza

VEN

RSCI 2

Preliminaries

Anton Josipovic

YUG

Hans Gottsmann

FRG

5:0

Preliminaries

Pedro van Raamsdonk

HOL

Frank Clausen

DEN

RSCH 2

Preliminaries

Mwehu Beya

ZAI

Kevin McDermott

CAN

RSCH 2

Preliminaries

Stanisław Łakomiec

POL

Ivan Gonda

CZE

3:2

Preliminaries

Tarmo Uusivirta

FIN

Andreas Schroth

GDR

5:0

Preliminaries

Yuriy Torbek

URS

Terje Sveen

NOR

5:0

Preliminaries

Iran Barkley

USA

Imre Nemedi

HUN

5:0

Preliminaries

Bernardo Comas

CUB

Douglas Sam

AUS

KO 3

Preliminaries

Selami Karakelle

TUR

Anton Josipovic

YUG

WO.

Quarter-Final

Pedro van Raamsdonk

HOL

Mwehu Beya

ZAI

5:0

Quarter-Final

Tarmo Uusivirta

FIN

Stanisław Łakomiec

POL

5:0

Quarter-Final

Iran Barkley

USA

Yuriy Torbek

URS

4:1

Quarter-Final

Bernardo Comas

CUB

Selami Karakelle

TUR

KO 2

Semifinal

Tarmo Uusivirta

FIN

Pedro van Raamsdonk

HOL

5:0

Semifinal

Bernardo Comas

CUB

Iran Barkley

USA

3:2

Final

Bernardo Comas

CUB

Tarmo Uusivirta

FIN

KO 3

81kg

Preliminaries

Georgica Donici

ROM

Istvan Csepanyi

HUN

5:0

Preliminaries

Vladimir Shin

URS

Kurt Seiler

FRG

5:0

Preliminaries

Bennie Heard

USA

Christer Corpi

SWE

5:0

Preliminaries

Paweł Skrzecz

POL

Luis Quintana

COL

RSC 2

Preliminaries

Pero Tadic

YUG

Clemente Ortiz

DOM

RSC 2

Preliminaries

Jaroslav Ligos

CZE

Mboyo Kapanga

ZAI

5:0

Quarter-Final

Pablo Romero

CUB

Danny Lindstrom

CAN

5:0

Quarter-Final

Vladimir Shin

URS

Georgica Donici

ROM

3:2

Quarter-Final

Paweł Skrzecz

POL

Bennie Heard

USA

5:0

Quarter-Final

Pero Tadic

YUG

Jaroslav Ligos

CZE

5:0

Semifinal

Pablo Romero

CUB

Vladimir Shin

URS

4:1

Semifinal

Paweł Skrzecz

POL

Pero Tadic

YUG

4:1

Final

Pablo Romero

CUB

Paweł Skrzecz

POL

5:0

91kg

Preliminaries

Gyula Alvics

HUN

Ion Cernat

ROM

4:1

Preliminaries

Alexandr Yagubkin

URS

Olaf Mayer

AUT

5:0

Preliminaries

Dzevdzet Peci

YUG

Michael Arms

USA

5:0

Preliminaries

Luis Castillo

ECU

Andreas Anderegg

SUI

5:0

Preliminaries

Grzegorz Skrzecz

POL

Karl-Heinz Heistermann

FRG

KO 1

Preliminaries

Hermenegildo Baez

CUB

Ezekiel Bolaji

NGA

KO 2

Preliminaries

Virgilio Frias

DOM

Roger Andersson

SWE

3:2

Preliminaries

Vasil Bosakov

BUL

Isibalabala Kadima

ZAI

RSCI 2

Preliminaries

Juergen Fanghaenel

GDR

Gyula Alvics

HUN

5:0

Quarter-Final

Alexandr Yagubkin

URS

Dzevdzet Peci

YUG

5:0

Quarter-Final

Grzegorz Skrzecz

POL

Luis Castillo

ECU

5:0

Quarter-Final

Hermenegildo Baez

CUB

Virgilio Frias

DOM

KO 3

Quarter-Final

Juergen Fanghaenel

GDR

Vasil Bosakov

BUL

KO 1

Semifinal

Alexandr Yagubkin

URS

Grzegorz Skrzecz

POL

5:0

Semifinal

Juergen Fanghaenel

GDR

Hermenegildo Baez

CUB

5:0

Final

Alexandr Yagubkin

URS

Juergen Fanghaenel

GDR

5:0

+91kg

Preliminaries

Peter Hussing

FRG

Anders Eklund

SWE

4:1

Preliminaries

Willie DeWitt

CAN

Klaus-Dieter Schmid

GDR

4:1

Preliminaries

Tyrrell Biggs

USA

Ferenc Somodi

HUN

5:0

Preliminaries

Valeriy Abadzhyian

URS

Abdelkabar Quissi

MAR

KO 1

Quarter-Final

Petar Stoymenov

BUL

Todor Piriol

ROM

5:0

Quarter-Final

Francesco Damiani

ITA

Teofilo Stevenson

CUB

5:0

Quarter-Final

Peter Hussing

FRG

Willie DeWitt

CAN

3:2

Quarter-Final

Tyrrell Biggs

USA

Valeriy Abadzhyan

URS

4:1

Semifinal

Francesco Damiani

ITA

Petar Stoymenov

BUL

5:0

Semifinal

Tyrrell Biggs

USA

Peter Hussing

FRG

5:0

Final

Tyrrell Biggs

USA

Francesco Damiani

ITA

4:1

 


World Championships History