1.World Championships - Havana, Cuba - August 17-30 1974

48kg

Preliminaries

Luis Gonzalez

COS

Ricardo Canizales

ELS

PTS

Preliminaries

Enrique Cal Rodriguez

ESP

Jose Leroy

FRA

PTS

Preliminaries

Beyhan Fuchedzhiev

BUL

John Muwanga

UGA

PTS

Preliminaries

Gyorgy Gedo

HUN

Ramesh Best

GUY

KO 1

Preliminaries

Jorge Hernandez

CUB

Albert Sandoval

USA

PTS

Preliminaries

Emmanuel Mlundwa

TNZ

Alfredo Pereira

PUR

PTS

Preliminaries

Ismael Garcia

VEN

Atta Yeboah

GHA

PTS

Preliminaries

Evgeni Yudin

URS

Davidson Andeh

NGA

KO 1

Preliminaries

Remus Cosma

ROM

Henryk Średnicki

POL

TKOI 3

Preliminaries

Stephen Muchoki

KEN

Jose Ibiri

ARG

DQ 3

Preliminaries

Kazuhiko Ikeda

JPN

Muwanba Dibalu

ZAI

DQ 2

Preliminaries

Enrique Cal Rodriguez

ESP

Luis Gonzalez

COS

TKOI 2

Preliminaries

Gyorgy Gedo

HUN

Beyhan Fuchedzhiev

BUL

TKO 2

Preliminaries

Jorge Hernandez

CUB

Emmanuel Mlundwa

TNZ

KO 1

Quarter-Final

Evgeni Yudin

URS

Ismael Garcia

VEN

PTS

Quarter-Final

Stephen Muchoki

KEN

Remus Cosma

ROM

PTS

Quarter-Final

Enrique Cal Rodriguez

ESP

Kazuhiko Ikeda

JPN

PTS

Quarter-Final

Jorge Hernandez

CUB

Gyorgy Gedo

HUN

PTS

Semifinal

Stephen Muchoki

KEN

Evgeni Yudin

URS

PTS

Semifinal

Jorge Hernandez

CUB

Enrique Cal Rodriguez

ESP

PTS

Final

Jorge Hernandez

CUB

Stephen Muchoki

KEN

5:0

51kg

Preliminaries

Vladislav Zasypko

URS

Nathaniel Ogasu

NGA

PTS

Preliminaries

Kwao Kuleho

GHA

Julian Solis

PUR

PTS

Preliminaries

Vicente Rodriguez

ESP

Ilya Ganushev

BUL

PTS

Preliminaries

David Moran

PAN

Ngoy Ngaba

ZAI

PTS

Preliminaries

Felipe Rojas

ARG

James Odwori

UGA

DQ

Preliminaries

Zanduechak Tugorshak

MGL

Ian Clyde

CAN

PTS

Preliminaries

Rene Sotero

ELS

Jorge Prenda Ramirez

COS

PTS

Preliminaries

Constantin Gruiescu

ROM

David Larmour

IRL

PTS

Preliminaries

Alfredo Perez

VEN

Daniel F.Garcia

MEX

PTS

Preliminaries

Greg Richardson

USA

Joseph Shepperd

TRI

PTS

Preliminaries

Arturo Menciasi

ITA

Rabah Khaloufi

FRA

DQ 3

Preliminaries

Sandor Orban

HUN

Francisco Sanchez

DOM

PTS

Preliminaries

Leszek Borkowski

POL

Kenji Wakasa

JPN

PTS

Preliminaries

Douglas Rodriguez

CUB

Klaus Gertenbach

GDR

PTS

Preliminaries

Vladislav Zasypko

URS

Kwao Kuleho

GHA

TKO 2

Preliminaries

David Moran

PAN

Vicente Rodriguez

ESP

PTS

Preliminaries

Felipe Rojas

ARG

Zanduechak Tugorshak

MGL

PTS

Preliminaries

Constantin Gruiescu

ROM

Rene Sotero

ELS

PTS

Preliminaries

Alfredo Perez

VEN

Greg Richardson

USA

PTS

Preliminaries

Arturo Menciasi

ITA

Sandor Orban

HUN

PTS

Quarter-Final

Douglas Rodriguez

CUB

Leszek Borkowski

POL

PTS

Quarter-Final

Vladislav Zasypko

URS

David Moran

PAN

PTS

Quarter-Final

Constantin Gruiescu

ROM

Felipe Rojas

ARG

PTS

Quarter-Final

Alfredo Perez

VEN

Arturo Menciasi

ITA

PTS

Semifinal

Douglas Rodriguez

CUB

Vladislav Zasypko

URS

PTS

Semifinal

Alfredo Perez

VEN

Constantin Gruiescu

ROM

PTS

Final

Douglas Rodriguez

CUB

Alfredo Perez

VEN

4:1

54kg

Preliminaries

Juan Francisco Rodriguez

ESP

Felix Montoya Casaya

COS

PTS

Preliminaries

Hugo Aguilera

ARG

Vaclav Hocke

CZE

PTS

Preliminaries

Isaac Kuria Maina

KEN

Werner Schaefer

FRG

PTS

Preliminaries

Luis Jorge Romero

CUB

Jose Dolores Caba

DOM

TKO 1

Preliminaries

John Byaruhanga

UGA

Janos Racsai

HUN

PTS

Preliminaries

Bernardo Onori

ITA

Mohamed Radi

MAR

PTS

Preliminaries

David Torosyan

URS

Joe Destimo

GHA

PTS

Preliminaries

Chris Emenogu

NGA

Clive Ellis

JAM

PTS

Preliminaries

Evan Parris

GUY

Byangina Kufufi

ZAI

PTS

Preliminaries

Wilfredo Gomez

PUR

Miguel Viti

PER

TKO 2

Preliminaries

Krzysztof Madej

POL

Jovito Rengifo

VEN

DQ 3

Preliminaries

Aldo Cosentino

FRA

Marin Lazar

ROM

PTS

Preliminaries

Juan Francisco Rodriguez

ESP

Chacho Andreykovski

BUL

TKOI 2

Preliminaries

Hugo Aguilera

ARG

Isaac Kuria Maina

KEN

PTS

Preliminaries

Luis Jorge Romero

CUB

John Byaruhanga

UGA

PTS

Preliminaries

David Torosyan

URS

Bernardo Onori

ITA

DQ 3

Preliminaries

Chris Emenogu

NGA

Evan Parris

GUY

TKO 3

Quarter-Final

Wilfredo Gomez

PUR

Krzysztof Madej

POL

KO 2

Quarter-Final

Aldo Cosentino

FRA

Juan Francisco Rodriguez

ESP

PTS

Quarter-Final

Luis Jorge Romero

CUB

Hugo Aguilera

ARG

PTS

Quarter-Final

David Torosyan

URS

Chris Emenogu

NGA

PTS

Semifinal

Wilfredo Gomez

PUR

Aldo Cosentino

FRA

KO 1

Semifinal

Luis Jorge Romero

CUB

David Torosyan

URS

PTS

Final

Wilfredo Gomez

PUR

Luis Jorge Romero

CUB

TKO 2

57kg

Preliminaries

Eddie Ndukwu

NGA

Carlos Gonzalez

ELS

PTS

Preliminaries

Howard Davis

USA

Roberto Andino

PUR

PTS

Preliminaries

Rumen Peshev

BUL

Masska Odinva

ZAI

PTS

Preliminaries

Salvatore Melluzzo

ITA

Winfield Druichwaite

GUY

PTS

Preliminaries

Rene Weller

FRG

Clarence Robinson

JAM

PTS

Preliminaries

Stephan Foerster

GDR

Kenneth Alie Drima

SLE

TKO 2

Preliminaries

Boris Kuznetsov

URS

Ove Lundby

SWE

TKO 1

Preliminaries

Rigoberto Garibaldi

PAN

Hideaki Ontsuka

JPN

TKO 2

Preliminaries

Camille Huard

CAN

Savan Acqaquiva

FRA

TKO 2

Preliminaries

Juan Vargas

ARG

Germano Vicini

SUI

PTS

Preliminaries

Andrzej Jagielski

POL

Shadrah Odhiambo

UGA

PTS

Preliminaries

Mariano Alvarez

CUB

Antonio Rubio

ESP

TKO 2

Preliminaries

Tibor Badari

HUN

Francisco Arias

DOM

PTS

Preliminaries

Eddie Ndukwu

NGA

Gabriel Pometcu

ROM

PTS

Preliminaries

Howard Davis

USA

Rumen Peshev

BUL

PTS

Preliminaries

Rene Weller

FRG

Salvatore Melluzzo

ITA

PTS

Preliminaries

Boris Kuznetsov

URS

Stephan Foerster

GDR

PTS

Preliminaries

Rigoberto Garibaldi

PAN

Camille Huard

CAN

PTS

Preliminaries

Andrzej Jagielski

POL

Juan Vargas

ARG

PTS

Quarter-Final

Mariano Alvarez

CUB

Tibor Badari

HUN

PTS

Quarter-Final

Howard Davis

USA

Eddie Ndukwu

NGA

PTS

Quarter-Final

Boris Kuznetsov

URS

Rene Weller

FRG

PTS

Quarter-Final

Rigoberto Garibaldi

PAN

Andrzej Jagielski

POL

PTS

Semifinal

Howard Davis

USA

Mariano Alvarez

CUB

PTS

Semifinal

Boris Kuznetsov

URS

Rigoberto Garibaldi

PAN

PTS

Final

Howard Davis

USA

Boris Kuznetsov

URS

3:2

60kg

Preliminaries

Juan Francisco Garcia

MEX

Nathaniel Woodside

BAH

KO 2

Preliminaries

Ryszard Tomczyk

POL

Khaidan Altankhoiag

MGL

PTS

Preliminaries

Jose Luis Vellon

PUR

Nputu Isako

ZAI

PTS

Preliminaries

Guitry Bananier

FRA

Graham Moughton

BER

PTS

Preliminaries

Eroll Johnson

JAM

Heikki Villander

FIN

TKO 2

Preliminaries

James Kenty

USA

Tsvetan Tsvetkov

BUL

PTS

Preliminaries

Vasiliy Solomin

URS

Jochen Bachfeld

GDR

TKO 1

Preliminaries

Andras Botos

HUN

Benjamin Sesay

SLE

TKO 1

Preliminaries

Peter Hess

FRG

Giuseppe Russi

ITA

PTS

Preliminaries

Segundo Cobena

PER

Olive Nicholls

TRI

TKO 2

Preliminaries

Ratshiro Okhubo

JPN

Luis Alvarado Villanueva

COS

TKO 2

Preliminaries

Michael Reid

GUY

Markus Rittershofer

SUI

TKO 2

Preliminaries

Luis Echaide

CUB

Juan Escobar

ESP

TKO 1

Preliminaries

Vicent Byarugaba

UGA

Luis Portillo

ARG

PTS

Preliminaries

Simion Cutov

ROM

Kawin Armand

NGA

PTS

Preliminaries

Ryszard Tomczyk

POL

Juan Francisco Garcia

MEX

PTS

Preliminaries

Jose Luis Vellon

PUR

Guitry Bananier

FRA

TKO 1

Preliminaries

James Kenty

USA

Eroll Johnson

JAM

PTS

Preliminaries

Vasiliy Solomin

URS

Andras Botos

HUN

PTS

Preliminaries

Peter Hess

FRG

Segundo Cobena

PER

TKOI 1

Preliminaries

Ratshiro Okhubo

JPN

Michael Reid

GUY

TKO 2

Preliminaries

Luis Echaide

CUB

Vicent Byarugaba

UGA

TKO 1

Quarter-Final

Simion Cutov

ROM

Ryszard Tomczyk

POL

PTS

Quarter-Final

Jose Luis Vellon

PUR

James Kenty

USA

PTS

Quarter-Final

Vasiliy Solomin

URS

Peter Hess

FRG

TKO 2

Quarter-Final

Luis Echaide

CUB

Ratshiro Okhubo

JPN

PTS

Semifinal

Simion Cutov

ROM

Jose Luis Vellon

PUR

PTS

Semifinal

Vasiliy Solomin

URS

Luis Echaide

CUB

PTS

Final

Vasiliy Solomin

URS

Simion Cutov

ROM

TKO 2

63,5kg

Preliminaries

Obisia Nwakpa

NGA

Brahim Jidou

MAR

TKO 3

Preliminaries

Tonnie van Eck

HOL

Ladislao Alondo

PAN

PTS

Preliminaries

Ricardo Valdes

PER

Alston Cameron

JAM

PTS

Preliminaries

Mario Rafael Ramos

DOM

Enrique Requeiferos

CUB

KO 3

Preliminaries

Suren Kazaryan

URS

Richard M'Bovah

SLE

TKO 1

Preliminaries

Ulrich Beyer

GDR

Laszlo Juhasz

HUN

PTS

Preliminaries

Kalevi Marjamaa

FIN

Toshiko Ichinube

JPN

PTS

Preliminaries

Ayub Kalule

UGA

Amador Rosario

PUR

PTS

Preliminaries

Mark Harris

GUY

Gustavo Flores

ELS

TKO 2

Preliminaries

Robert Proulx

CAN

Paul Sherry

USA

PTS

Preliminaries

Vladimir Kolev

BUL

Bukasa Kukasa

ZAI

PTS

Preliminaries

Calistrat Cutov

ROM

Bogdan Gajda

POL

PTS

Preliminaries

Amon Kotey

GHA

Patricio Diaz

ARG

PTS

Preliminaries

Obisia Nwakpa

NGA

Tonnie van Eck

HOL

PTS

Preliminaries

Mario Rafael Ramos

DOM

Ricardo Valdes

PER

PTS

Preliminaries

Ulrich Beyer

GDR

Suren Kazaryan

URS

PTS

Preliminaries

Ayub Kalule

UGA

Kalevi Marjamaa

FIN

PTS

Preliminaries

Mark Harris

GUY

Robert Proulx

CAN

PTS

Quarter-Final

Vladimir Kolev

BUL

Calistrat Cutov

ROM

PTS

Quarter-Final

Amon Kotey

GHA

Obisia Nwakpa

NGA

PTS

Quarter-Final

Ulrich Beyer

GDR

Mario Rafael Ramos

DOM

PTS

Quarter-Final

Ayub Kalule

UGA

Mark Harris

GUY

PTS

Semifinal

Vladimir Kolev

BUL

Amon Kotey

GHA

PTS

Semifinal

Ayub Kalule

UGA

Ulrich Beyer

GDR

PTS

Final

Ayub Kalule

UGA

Vladimir Kolev

BUL

5:0

67kg

Preliminaries

Emilio Correa

CUB

Joe Alerch

NGA

KO 1

Preliminaries

Kalevi Kosunen

FIN

Mohamed Muruli

UGA

KO 3

Preliminaries

John Rodgers

IRL

Antonio Saez

ESP

TKO 1

Preliminaries

Reginald Forde

GUY

Manfred Weidner

GDR

PTS

Preliminaries

Mukoko Mayo

ZAI

Barry Bella Sadio

GUI

PTS

Preliminaries

Clinton Jackson

USA

Wilbert Mussa

TNZ

TKO 3

Preliminaries

Michael McCallum

JAM

Roy Kaba

GHA

PTS

Preliminaries

Istvan Kovacs

HUN

Alexander Zhuravlev

URS

TKOI 2

Preliminaries

Zbigniew Kicka

POL

Miguel Pena

DOM

KO 2

Preliminaries

Marjan Benesz

YUG

Damian Cimpoesu

ROM

TKOI 3

Preliminaries

Reinhard Skricek

FRG

Fridey Bessman

SLE

PTS

Preliminaries

Carlos Burga

PER

Leo Pelletier

CAN

PTS

Preliminaries

Plamen Yankov

BUL

Carlos Santos

PUR

PTS

Preliminaries

Alfredo Cabral

ARG

Michael Parssons

TRI

TKO 3

Preliminaries

Emilio Correa

CUB

Kalevi Kosunen

FIN

PTS

Preliminaries

Reginald Forde

GUY

John Rodgers

IRL

DQ 3

Preliminaries

Clinton Jackson

USA

Mukoko Mayo

ZAI

TKO 1

Preliminaries

Michael McCallum

JAM

Istvan Kovacs

HUN

PTS

Preliminaries

Zbigniew Kicka

POL

Marjan Benesz

YUG

PTS

Preliminaries

Reinhard Skricek

FRG

Carlos Burga

PER

PTS

Quarter-Final

Plamen Yankov

BUL

Alfredo Cabral

ARG

PTS

Quarter-Final

Emilio Correa

CUB

Reginald Forde

GUY

KO 2

Quarter-Final

Clinton Jackson

USA

Michael McCallum

JAM

PTS

Quarter-Final

Zbigniew Kicka

POL

Reinhard Skricek

FRG

PTS

Semifinal

Emilio Correa

CUB

Plamen Yankov

BUL

PTS

Semifinal

Clinton Jackson

USA

Zbigniew Kicka

POL

PTS

Final

Emilio Correa

CUB

Clinton Jackson

USA

KO 3

71kg

Preliminaries

Emeterio Villanueva

MEX

Ruben Pardo

ARG

PTS

Preliminaries

Rolando Garbey

CUB

Tomas Kemel

CZE

TKO 1

Preliminaries

Peter Tiepold

GDR

Harald Sixt

FRG

KO 2

Preliminaries

Wilfredo Guzman

PUR

Michael Prevost

CAN

TKOI 3

Preliminaries

Jerzy Rybicki

POL

Keith Neil

GUY

AB 2

Preliminaries

Anatoliy Klimanov

URS

Charlton Bent

JAM

PTS

Preliminaries

Luis Lamadrid

PER

Avelino Zapata

DOM

TKO 1

Preliminaries

Alfredo Lemus

VEN

Markku Lindholm

FIN

TKOI 3

Preliminaries

Nathaniel Jones

TRI

Adri Huusen

HOL

TKO 1

Preliminaries

Joseph Nsubuga

UGA

Lihmdo Kiswana

ZAI

PTS

Preliminaries

Sandu Tirila

ROM

Jean-Louis Angeletti

FRA

KO 1

Preliminaries

Emeterio Villanueva

MEX

Mohamed Ali

GHA

AB 3

Preliminaries

Rolando Garbey

CUB

Peter Tiepold

GDR

TKOI 3

Preliminaries

Jerzy Rybicki

POL

Wilfredo Guzman

PUR

PTS

Preliminaries

Anatoliy Klimanov

URS

Luis Lamadrid

PER

PTS

Quarter-Final

Alfredo Lemus

VEN

Nathaniel Jones

TRI

PTS

Quarter-Final

Joseph Nsubuga

UGA

Sandu Tirila

ROM

PTS

Quarter-Final

Rolando Garbey

CUB

Emeterio Villanueva

MEX

PTS

Quarter-Final

Anatoliy Klimanov

URS

Jerzy Rybicki

POL

PTS

Semifinal

Alfredo Lemus

VEN

Joseph Nsubuga

UGA

PTS

Semifinal

Rolando Garbey

CUB

Anatoliy Klimanov

URS

PTS

Final

Rolando Garbey

CUB

Alfredo Lemus

VEN

3:2

75kg

Preliminaries

Bernd Wittenburg

GDR

Eddie Johnson

TRI

PTS

Preliminaries

Ricardo Rocha

ARG

Henk Reekx

HOL

KO 1

Preliminaries

Tshimanga Lukusa

ZAI

Felix Lausell

PUR

KO 3

Preliminaries

Rufat Riskiyev

URS

Stan Williamson

CAN

KO 1

Preliminaries

Alexander Yanakiev

BUL

Guido Corpateaux

SUI

KO 3

Preliminaries

Peter Ambrose Dula

KEN

Samson Aransiola

NGA

PTS

Preliminaries

Alec Nastac

ROM

Limbert Brown

JAM

TKO 2

Preliminaries

Mustafa Wasajja

UGA

Russell Fickling

USA

PTS

Preliminaries

Dragomir Vujkovic

YUG

Felix Joseph Masawe

TNZ

PTS

Preliminaries

Carlos Anchante

PER

Amadon Kante

GUY

PTS

Preliminaries

Bernd Wittenburg

GDR

Alejandro Montoya

CUB

PTS

Preliminaries

Ricardo Rocha

ARG

Tshimanga Lukusa

ZAI

PTS

Preliminaries

Rufat Riskiyev

URS

Alexander Yanakiev

BUL

PTS

Quarter-Final

Alec Nastac

ROM

Peter Ambrose Dula

KEN

PTS

Quarter-Final

Dragomir Vujkovic

YUG

Mustafa Wasajja

UGA

PTS

Quarter-Final

Bernd Wittenburg

GDR

Carlos Anchante

PER

KO 1

Quarter-Final

Rufat Riskiyev

URS

Ricardo Rocha

ARG

PTS

Semifinal

Alec Nastac

ROM

Dragomir Vujkovic

YUG

PTS

Semifinal

Rufat Riskiyev

URS

Bernd Wittenburg

GDR

KO 1

Final

Rufat Riskiyev

URS

Alec Nastac

ROM

3:2

81kg

Preliminaries

Ernesto Sanchez

VEN

Isaac Ikhouria

NGA

TKO 2

Preliminaries

Oleg Karatayev

URS

Ted Nelson Rolle

BAH

TKO 2

Preliminaries

Mate Parlov

YUG

Constantin Dafinoiu

ROM

PTS

Preliminaries

Gilberto Carillo

CUB

Milan Kalinov

BUL

KO 2

Preliminaries

Ottomar Sachse

GDR

Juan Domingo Suarez

ARG

PTS

Preliminaries

Ibrahim Mansaray

SLE

John Wamboura

TNZ

PTS

Preliminaries

Leon Spinks

USA

Jacob Odonga

UGA

KO 1

Preliminaries

Nasley Thompson

JAM

Mohamed Saoud

MAR

both DQ

Preliminaries

Pentti Kaijanlaakso

FIN

Mowrno Ibelo

ZAI

TKO 2

Preliminaries

Oleg Karatayev

URS

Ernesto Sanchez

VEN

PTS

Quarter-Final

Mate Parlov

YUG

Gilberto Carillo

CUB

PTS

Quarter-Final

Ottomar Sachse

GDR

Ibrahim Mansaray

SLE

PTS

Quarter-Final

Leon Spinks

USA

---

---

WO.

Quarter-Final

Oleg Karatayev

URS

Pentti Kaijanlaakso

FIN

WO.

Semifinal

Mate Parlov

YUG

Ottomar Sachse

GDR

PTS

Semifinal

Oleg Karatayev

URS

Leon Spinks

USA

TKO 3

Final

Mate Parlov

YUG

Oleg Karatayev

URS

TKOI 2

+81kg

Preliminaries

Leo Zinkubire

UGA

Jose Navarro

ARG

PTS

Preliminaries

Rajko Miljic

YUG

Evgeni Gorstkov

URS

TKO 2

Preliminaries

Abdellatif Fatihi

MAR

Efrain Lopez

PUR

PTS

Preliminaries

Peter Hussing

FRG

Ion Alexe

ROM

KO 3

Preliminaries

Teofilo Stevenson

CUB

Tshibangu Mwela

ZAI

WO.

Preliminaries

Fatai Ayinla

NGA

Benjamin Sterling

TRI

TKO 1

Preliminaries

Andrzej Biegalski

POL

Joe Kalala

GHA

KO 1

Quarter-Final

Marvin Stinson

USA

Leo Zinkubire

UGA

PTS

Quarter-Final

Rajko Miljic

YUG

Abdellatif Fatihi

MAR

TKO 2

Quarter-Final

Teofilo Stevenson

CUB

Peter Hussing

FRG

KO 1

Quarter-Final

Fatai Ayinla

NGA

Andrzej Biegalski

POL

PTS

Semifinal

Marvin Stinson

USA

Rajko Miljic

YUG

PTS

Semifinal

Teofilo Stevenson

CUB

Fatai Ayinla

NGA

PTS

Final

Teofilo Stevenson

CUB

Marvin Stinson

USA

PTS

 


World Championships History